Rynek rosyjski należy aktualnie do najszybciej rosnących rynków na świecie. Przez wiele lat roczny przyrost PKB przekraczał 7%. Z tego też względu, pomimo wszelkich trudności i ograniczeń jest to rynek, na którym warto być.

Import towarów i usług

Rosja jest postrzegana w Polsce przede wszystkim jako dostawca surowców i rzeczywiście jest to kraj we wszelkie surowce niezwykle bogaty. Handel najważniejszymi z nich jest utrudniony, ponieważ jest zmonopolizowany przez wielkie, państwowe lub prywatne koncerny. Działają one przeważnie za pośrednictwem ustalonej sieci firm, często zarejestrowanych w rajach podatkowych i zachowują się tak, jak gdyby były całkowicie niezainteresowane nawiązywaniem nowych kontaktów handlowych.

 Również poza surowcami o strategicznym znaczeniu jest szeroka gama produktów, które można w Rosji nabyć w bardzo konkurencyjnych cenach. Należą do nich między innymi:

  • wyroby i półprodukty przemysłu chemicznego,
  • wyroby przemysłu maszynowego,
  • silniki wysokoprężne dużej mocy,
  • również niektóre zaawansowane wyroby elektroniczne – na przykład polska policja używa z powodzeniem produkowanych w Rosji radarów do pomiaru prędkości.

Rosja jest też krajem posiadającym wielu dobrze wykształconych specjalistów. Na całym świecie cenieni są rosyjscy programiści i inżynierowie licznych specjalności. Są wśród nich znawcy takich obszarów techniki, jak na przykład energetyka jądrowa, które w Polsce rozwijały się w bardzo ograniczonym zakresie.

Na rynku usług świadczonych w takich wąskich i wysoko wyspecjalizowanych dziedzinach, oferta rosyjska jest bardzo konkurencyjna. Zwłaszcza jeżeli związana jest z zastosowaniem często unikalnych rosyjskich urządzeń i technologii.

Firmom poszukującym w Rosji surowców i towarów, a także specjalistów i firm świadczących określone usługi, oferujemy:

  • pomoc w znalezieniu odpowiedniego produktu oraz prowadzeniu późniejszej współpracy z dostawcą,
  • import na zamówienie określonego towaru,
  • sprowadzenia specjalistów i wykonania przy ich pomocy zamówionych prac.